Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

Thanks to all who participated in the 27th Annual Eight Seconds of Froth.

There were 229 entries judged and 101 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stKevin OttingBohemian Love23B: Flanders Red Ale

Best of Show – Mead

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stEd Moore
Co-Brewer: George Delana
Sparkles Sour Cherry MeadM2D: Stone Fruit MeadRock Hoppers

Pro-Am Altitude

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stShawn MillerThe Kolsh Expirment5B: KolschHigh Plains Drafters

Winning Entries

Table 1: American & Czech Lagers (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stErnie SmithAll American Wheat1D: American Wheat BeerIBU
2ndChris GoodwinLights On Lager1A: American Light LagerThe Fermentologists
3rdJeff BlackburnGoldenvue3B: Czech Premimum Pale Lager

Table 2: Malty European Lager (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRodney KibzeyBacon Cigar6B: RauchbierOregon Brew Crew
2ndKirk BillingsNOT SHINER! -- 1086C: Dunkels BockHigh Plains Drafters
3rdShawn MillerMaibock4C: Helles BockHigh Plains Drafters

Table 3: Bitter European Lager (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stShawn MillerThe Kolsh Expirment5B: KolschHigh Plains Drafters
2ndErnie SmithDragonFly Amber7A: Vienna LagerIBU
3rdMatt MillerSummer Time Kolsch5B: KolschRimrock Brewers Guild

Table 4: Cider & Perry (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrent LefflerAbbaye’s LeapC2F: Specialty Cider/Perry Treehouse Brewers
2ndBrent LefflerLagered CiderC2A: New England Cider Treehouse Brewers
3rdLukE HadsallNelson Farms CiderC2F: Specialty Cider/Perry Red Earth Brewers

Table 5: Dark & Strong European Lager (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stEd MooreMiss Kitty Baltic Porter9C: Baltic PorterRock Hoppers
2ndTorre AhlbergDunkel8A: Munich Dunkel
3rdShawn MillerDouplebock9A: Doppelbock High Plains Drafters

Table 6: English Bitter & Pale (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian PramovLord Farquaad11C: Strong BitterRock Hoppers
2ndColt ThielCetacea IPA12C: English IPA
3rdErnie SmithBitter Brit11C: Strong BitterIBU

Table 7: English Brown (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBill BriggsPorter13C: English PorterHigh Plains Drafters
2ndRodney KibzeyI Don’t Like Dark Beer!13A: Dark MildOregon Brew Crew
3rdPaul DeyNot Quite As Good As Matt’s13C: English PorterHigh Plains Drafters
HMJustin ScottVanWinkle’s Brown13B: English Brown AleIBU

Table 8: Scottish & Irish (11 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRusty BrinkmanDry Stout15B: Irish StoutHigh Plains Drafters
2ndMichael SullivanGameday Red15A: Irish Red AleGillette Brewer's Guild
3rdNicholas McCoyScottish14C: Scottish ExportWestern Nebraska Homebrewers

Table 9: Strong British & American (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrent Wickham
Co-Brewer: Orris Wickham
3-14 Old Ale17B: Old AleHigh Plains Drafters
2ndShawn MillerDouble Down Brown17A: English Strong AleHigh Plains Drafters
3rdKirk BillingsOld Number Eleven -- 7822C: American BarleywineHigh Plains Drafters

Table 10: Amber and Brown American Beer (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stColt ThielAmber Waves Of Grain19A: American Amber Ale
2ndDaniel ChristensenBitchin Brown19C: American Brown AleIBU
3rdJoe MonksOh Schist!19C: American Brown AleNorthern Hills Homebrew Club

Table 11: American Pale Ales (19 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMike ShafferKnew School Of Thought 18B: American Pale Ale
2ndDaniel ChristensenNot Your Usual Pale Ale18B: American Pale AleIBU
3rdEric KrienerSlug Bug Blonde18A: Blonde Ale

Table 12: IPA (17 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stDaniel ChristensenWest Coast Ipa21A: American IPAIBU
2ndNicholas McCoyAce21B: Specialty IPA Western Nebraska Homebrewers
3rdClay StonerJabberhoppy22A: Double IPABighorn Homebrew Club
HMJustin ScottBlack Label IPA21A: American IPAIBU

Table 13: European Sours (4 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stKevin OttingBohemian Love23B: Flanders Red Ale
2ndLeo VittStraight Lambic23D: LambicSPALT

Table 14: Belgian & French (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stWade MaslenMerci24A: WitbierAC/BC- Aurora City Brew Club
2ndFred HirschRiver Saison25B: Saison High Plains Drafters
3rdColt Thiel
Co-Brewer: Alex Thiel
Saison Number: A25B: Saison

Table 15: Strong & Trappist Belgian (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRobert Prohaska
Co-Brewer: Jeromey Suko
Lazy Monk26B: Belgian DubbelThe Fermentologists
2ndKirk BillingsFather Impaired Me -- 10626D: Belgian Dark Strong AleHigh Plains Drafters
3rdMichael WynneSpecial226A: Trappist Single
HMMichael SullivanDevil De JCVD25C: Belgian Golden Strong AleGillette Brewer's Guild

Table 16: Spice, Herb, Veg (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stEd MooreCarey Pepper Rauchbier30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Rock Hoppers
2ndEric Gould
Co-Brewer: Phil Whited
Mocha Java Vlad30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Rock Hoppers
3rdDouglas SchmidtVanilla Porter30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer High Plains Drafters
HMMichael WestmanKarlskrona Kyss30C: Winter Seasonal Beer

Table 17: Stout & Porter (13 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stPaul DeyPutin Imperial Stout -PIS20C: Imperial StoutHigh Plains Drafters
2ndKirk BillingsBatch 100 20C: Imperial StoutHigh Plains Drafters
3rdGeoff ColemanLost In The Echo16B: Oatmeal StoutThe Brewing Network
4thGeoff ColemanLost In The Sound Of Separation16C: Tropical StoutThe Brewing Network
HMDaniel ChristensenGrain Belt Porter20A: American PorterIBU

Table 18: American Wilds (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stTorre AhlbergSour Peach Brett28C: Wild Specialty Beer
2ndKirk BillingsAcheron’s Last Drop -- 6628A: Brett Beer High Plains Drafters
3rdTorre AhlbergSaison Brett28A: Brett Beer

Table 19: Mead Traditional, Cyser, Braggot (10 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian PramovThe Queen Is Their SlaveM4A: BraggotRock Hoppers
2ndBrent Wickham
Co-Brewer: Orris Wickham
11B-08 Traditional MeadM1C: Sweet MeadHigh Plains Drafters
3rdAdam Thompson
Co-Brewer: Eleanor Thompson
#53 - Persephone’s DescentM1B: Semi-Sweet MeadWeiz Guys
HMEd MooreSparkles Lynden Honey MeadM1C: Sweet MeadRock Hoppers

Table 20: Specialty & Experimental (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stBrian PramovB-Rye31A: Alternative Grain Beer Rock Hoppers
2ndJoe Nesvara
Co-Brewer: Colleen Murphy
Loggerhead Porter34C: Experimental Beer
3rdJay Bond
Co-Brewer: Mallory Zimmerer
Ruberry29A: Fruit Beer

Table 21: Wood Beers (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stKirk BillingsMr. Owiehead33B: Specialty Wood-Aged Beer High Plains Drafters
2ndChelsea MonksQuaich Scotch Barrel33B: Specialty Wood-Aged Beer Northern Hills Homebrew Club
3rdRodney KibzeyLa Madera33A: Wood-Aged Beer Oregon Brew Crew

Table 22: Mead Fruit, Spiced, Specialty (12 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stEd Moore
Co-Brewer: George Delana
Sparkles Sour Cherry MeadM2D: Stone Fruit Mead Rock Hoppers
2ndEric GouldRaspberry Mead #1M2C: Berry Mead Rock Hoppers
3rdK Jess ThielHot Damn MeadM4C: Experimental Mead IBU

Table 23: Historic (5 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stNelson CrowleLichtenhainer27A: Historical Beer Indian Peaks Alers
2ndRobert Prohaska3P - Pre-Prohibition Porter27A: Historical Beer The Fermentologists
3rdJohn BoothHere Gose Nothing27A: Historical Beer Foam on the Range