30th Annual Eight Seconds of Froth: Past Winners – HPD2019
Best of Show – Beer
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ryan Larsen | Brandeldorf Alt | 7B: Altbier | Brauer Unterstutzungs Verein |
HM | Phil Deis | Extra Poopy Candy | 15C: Irish Extra Stout |
Best of Show – Mead/Cider
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Scott Kurtz | Standard Bearer | M1C: Sweet Mead | STL Brewminati/St. Louis Brews |
Top Wyoming Brewer
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Douglas Schmidt | Just Another IPA | 21A: American IPA | High Plains Drafters [WY] |
Accomplice Pro-Am
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Mike Banos | Old Towne | 13B: English Brown Ale | Indian Peaks Alers |
Altitude Pro-Am
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Douglas Schmidt | Kilted | 14C: Scottish Export | High Plains Drafters [WY] |
Gruner Brothers Brewing - Pro-AM
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
James Allen | Noch Ein Bier...Bitte | 10B: Dunkels Weissbier | Rock Hoppers Brew Club |
One Eyed Buffalo - Pro-AM
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Ernie Smith | Lrh-4 Leaf Gold | 15A: Irish Red Ale | Intellectual Brewers Union (IBU)[WY] |
Freedom's Edge - Brew on Premise
Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|
Paul Dey | Wyoming Uncommon | 19B: California Common | High Plains Drafters [WY] |
Table 1: Standard American Beer (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Paul Dey | Big Little King | 1C: Cream Ale | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Joel Harms | Crispy Cream Ale | 1C: Cream Ale | |
3rd | Jay Walford Co-Brewer: Brandon Fitzgerald | Lawnmower Man | 1C: Cream Ale |
Table 2: Czech and International Lager (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Matt Eckhart | Bartek Lager | 3B: Czech Premium Pale Lager | Outcrop Brewers |
2nd | Scott Kurtz | Darker Nature | 3D: Czech Dark Lager | STL Brewminati/St. Louis Brews |
3rd | Michael Baxter | Yella Bier | 2A: International Pale Lager | Weiz Guys |
HM | Jay Kinney | I Like My Lagers Dark | 3D: Czech Dark Lager | Weiz Guys |
Table 3: Pale Malty European Lager (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Fred Hirsch | Helles Bent | 4A: Munich Helles | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Geoff Humphrey | Helles Awaits | 4C: Helles Bock | Rock Hoppers Brew Club |
3rd | Ernie Smith | Lrh-Helles Belles | 4A: Munich Helles | Intellectual Brewers Union (IBU)[WY] |
Table 4: Pale Bitter European Beer (15 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Kevin Otting | Stargazing Fool | 5D: German Pils | Liquid Poets |
2nd | Geoff Humphrey | Box Of Fluffies | PRX5: New Zealand Pilsner | Rock Hoppers Brew Club |
3rd | Jason Mckay | Kolsch Style Ale | 5B: Kolsch |
Table 5: Amber Malty European Lager (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Paul Dey | Dunkles Bock | 6C: Dunkels Bock | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Philip Lafleur | Doppel Bock? | 6C: Dunkels Bock | Weiz Guys |
3rd | Francisco Talley | Bockasarus | 6C: Dunkels Bock | Southern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU) |
HM | Matt Eckhart | Sehr Gut | 6A: Marzen | Outcrop Brewers |
Table 6: Amber Bitter European (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ryan Larsen | Brandeldorf Alt | 7B: Altbier | Brauer Unterstutzungs Verein |
2nd | Jon Tollefson | Fyf Lager | 7A: Vienna Lager | Weiz Guys |
3rd | Phil Deis | Everything Larry | 7A: Vienna Lager |
Table 7: Dark and Strong European Beer (7 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ed Moore | Miss Kitty Baltic Porter | 9C: Baltic Porter | Rock Hoppers Brew Club |
2nd | Raymond Schultz Co-Brewer: Jessica Finlay-Schultz | Black Moose | 8B: Schwarzbier | Foam on the Range |
3rd | Jim Drew | Baltic Porter | 9C: Baltic Porter | Indian Peaks Alers |
Table 8: Wheat Beer (10 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | James Allen | Noch Ein Bier...Bitte | 10B: Dunkels Weissbier | Rock Hoppers Brew Club |
2nd | Gerald McIlvenna Co-Brewer: Adam McIlvenna | McOva's Hef | 10A: Weissbier | |
3rd | Ernie Smith | Lhr-Fresh Cracked | 1D: American Wheat Beer | Intellectual Brewers Union (IBU)[WY] |
Table 9: Pale and Amber British Beer (14 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Michael Westman | 35th Anniversary Ale | 12C: English IPA | |
2nd | Ernie Smith | Lrh-Bitter Brit | 11C: Strong Bitter | Intellectual Brewers Union (IBU)[WY] |
3rd | Bill Briggs | E.S.B. | 11C: Strong Bitter | High Plains Drafters [WY] |
Table 10: Brown British Beer (10 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Mike Banos | Old Towne | 13B: English Brown Ale | Indian Peaks Alers |
2nd | Kevin Otting | Debate And Speculation | 13C: English Porter | Liquid Poets |
3rd | Ed Moore | Rhonda English Mild | 13A: Dark Mild | Rock Hoppers Brew Club |
Table 11: Scottish Ale (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Douglas Schmidt | Kilted | 14C: Scottish Export | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Francisco Talley | Scottish Kilt | 14C: Scottish Export | Southern Nevada Ale Fermenters Union (SNAFU) |
3rd | Jay Walford Co-Brewer: Brandon Fitzgerald | Madmartigan | 14B: Scottish Heavy |
Table 12: Irish Beer (17 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Phil Deis | Extra Poopy Candy | 15C: Irish Extra Stout | |
2nd | Ernie Smith | Lrh-4 Leaf Gold | 15A: Irish Red Ale | Intellectual Brewers Union (IBU)[WY] |
3rd | Dustin Strong | Flurry O' Fists | 15B: Irish Stout | Miles City Homebrewers |
Table 13: Dark British Beer (13 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chris Mulligan | Stout It All Out | 16A: Sweet Stout | |
2nd | James Allen | The Dark Side | 16B: Oatmeal Stout | Rock Hoppers Brew Club |
3rd | Josh Aune | Bull Feed | 16B: Oatmeal Stout | |
HM | Philip Lafleur | Nemesis Stout | 16A: Sweet Stout | Weiz Guys |
Table 14: Strong British & American Ale (17 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Jon Tollefson | A Wee Bit Tasty | 17C: Wee Heavy | Weiz Guys |
2nd | Ed Moore | Rhonda Old Ale | 17B: Old Ale | Rock Hoppers Brew Club |
3rd | Ed Moore | Rhonda English Barleywine | 17D: English Barleywine | Rock Hoppers Brew Club |
Table 15: Pale American Ale (12 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Chris Goodwin | Amarillo By Morning | 18B: American Pale Ale | |
2nd | Kevin Ramler | Garden Variety Pale Ale | 18B: American Pale Ale | |
3rd | Jason Mckay | Citra Golden Ale | 18A: Blonde Ale |
Table 16: Brown and Dark American Beer (18 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Paul Dey | Wyoming Uncommon | 19B: California Common | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Gerry Lynch Co-Brewer: Jonnie Lynch | Hello Darkness | 20C: Imperial Stout | Weiz Guys |
3rd | Gerald McIlvenna Co-Brewer: Adam McIlvenna | McOva's Brown | 19C: American Brown Ale |
Table 17: American IPA (14 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Douglas Schmidt | Just Another IPA | 21A: American IPA | High Plains Drafters [WY] |
2nd | Matt Miller | Double Tropical | 22A: Double IPA | Rimrock Brewers Guild |
3rd | Jd Dean Co-Brewer: Dean Kimberly | IPA | 21A: American IPA |
Table 18: Specialty IPA (14 entries)
Table 19: European Sour (6 entries)
Table 20: Belgian Ale (10 entries)
Table 21: Strong Belgian Ale (15 entries)
Table 22: Trappist Ale (24 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ryan Larsen | Trap Queen | 26A: Trappist Single | Brauer Unterstutzungs Verein |
2nd | Mark Pennick | Mr. Dodgy's Tripel | 26C: Belgian Tripel | Brew Crew [CO] |
3rd | Matt Miller Co-Brewer: Damien Leonard | Quad | 26D: Belgian Dark Strong Ale | Rimrock Brewers Guild |